I Bydgoskie Zawody Pierwszej Pomocy Szkół Ponadgimnazjalnych
Opublikowano dnia 10-10-2016 o godz. 16:46
Opracowanie: MC

W ramach realizacji projektu miejskiego Strategia Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy, Grupa Pierwszej Pomocy PCK przy XV LO, jako koordynator programu, zorganizowała I Bydgoskie Zawody Pierwszej Pomocy Szkół Ponadgimnazjalnych. 1 października do zawodów stawiło się 14 bydgoskich szkół. Celem zmagań było reprezentowanie tworzących się w każdej szkole grup ratownictwa oraz sprawdzenie stopnia przygotowania uczniów do udzielania pierwszej pomocy, możliwej w określonych warunkach. Poza tym organizatorzy mieli na celu kształtowanie u uczniów postaw gotowości do niesienia pomocy potrzebującym, humanitaryzmu i altruizmu. Uczniowie wykazali swoje zdolności organizatorskie i komunikacyjne, a kapitanowie zespołów – swoje predyspozycje przywódcze. Zawody odbywały się w terenie (dzielnica Fordon), na przygotowanych stacjach urazowych i stacjach edukacyjnych. Stacje urazowe obejmowały najczęstsze wypadki zdarzające się w życiu codziennym, natomiast na stacjach edukacyjnych prezentowali się policjanci, ratownicy medyczni, członkowie grup ASG, szkolni przewodnicy po Dolinie Śmierci, miłośnicy MPH. Nie zabrakło konkurencji na fantomach i teorii z zakresu pierwszej pomocy.

Po zakończeniu zawodów, sędzia główny zawodów – Kacper Fac, ogłosił wyniki:

I miejsce – V LO II miejsce – ZS Samochodowych III miejsce – VIII LO

Nagrody wręczyli: - z ramienia Urzędu Miasta – przedstawicielka Wydziału Edukacji i Sportu – Magdalena Ząbkowska, - z ramienia organizatora – dyrektor XV LO – Stanisław Pilewski Każda zwycięska szkoła otrzymała w nagrodę fantomy, a uczestnicy – medale. Każda reprezentacja otrzymała koszulki z logo pierwszej pomocy oraz wyposażenie apteczek pierwszej pomocy. Nagrody zostały ufundowane przez Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy. Zwycięzcą serdecznie gratulujemy.   W bydgoskich zawodach pierwszej pomocy udział wzięli: II LO, III LO, V LO, VII LO, VIII LO, IX LO, XXI LO, Zespoły Szkół: Samochodowych, Budowlanych, Spożywczych, Zawodowych nr 5, Mechanicznych nr 2, Elektronicznych oraz Technikum Elektryczno – Energetyczne.

XV LO, jako organizator zawodów, nie brało udziału w konkurencjach. Opiekun Grupy Pierwszej Pomocy przy XV LO – Sławomir Maciąg oraz przewodnicząca GPP – Atena Zdanowicz serdecznie dziękują członkom i instruktorom Grupy Pierwszej Pomocy PCK przy XV LO w Bydgoszczy, nauczycielom EdB bydgoskich szkół, młodzieży XV LO i II Gimnazjum, obsługom stacji urazowych i edukacyjnych, nauczycielom XV LO oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji zawodów.

Więcej zdjęć można znaleźć w GALERII zdjęć.